İzmir Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı

Hakkımızda

 

İZMİR TİCARET ODASI EĞİTİM VE SAĞLIK VAKFI

İZTO Vakfı, 22 Temmuz 1988 tarihinde İzmir Ticaret Odası Üyeleri Sosyal Yardımlaşma Vakfı adı altında kuruldu. Vakfın Kurucu başkanı uzun yıllar meclis başkanlığı yapmış M. Tekin Çullu yönetiminde ilk yönetim kurulu toplantısını 29 Kasım 1988’de gerçekleştirdi. Kuruluşundan bu yana günün ihtiyaçlarına özel pek çok eğitim programı ile iş dünyasının ihtiyaçlarına yanıt veren Vakıf, 29 Kasım 1995 tarihinde “İzmir Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı” ismini aldı. Maddi ve manevi gücü artan Vakfın başarılı çalışmaları karşısında Vakfa üye olmak isteyenlerin sayısı gün geçtikçe arttı. Vakıf, 1 Eylül 1997 tarih ve 97/9911 sayılı karar ile vergi muafiyeti aldı.

İzmir Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı, önemli ödüllere de layık görüldü. 1998 yılında Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından “yılın en iyi çalışan Vakfı” ödülü, 1999 yılında Vakfın eğitime yaptığı katkılar nedeniyle Atatürkçü Düşünce Derneği İzmir Şubesi tarafından Atatürk Onur Ödülü’nü aldı.

Günümüzde gerek eğitim gerekse belgelendirme alanında gerçekleştirdiği dijital çağın gereksinimlerine uygun, değer yaratan, nitelikli çalışmalarıyla Vakıf, elde ettiği geliri yine eğitim ve sağlığa ayırmaktadır.

Eğitim ve sağlık hayatına kazandırdıklarımız

İzmir’de yabancı dilde eğitim veren ilk özel Vakıf üniversitesine de öncülük eden Vakfımız, amaçları içinde yer alan ‘topluluğumuz mensubu gençlerin ülke ekonomisine hizmet edecek biçimde eğitilmeleri için özel yüksekokullar kurmak’ misyonuna da başarıyla hayata geçirmiş oldu. Nihayetinde İzmir Ekonomi Üniversitesi, İzmir Ticaret Odasının girişimi ile 4633 sayılı kanunla, 14 Nisan 2001 tarihinde kuruldu.

Öte yandan değerli üyemiz Süleyman Taştekin tarafından bağışlanan arsaya İZTO Vakfı Süleyman Taştekin Endüstri Meslek Lisesi yapıldı ve 2002-2003 yılında eğitim ve öğretime açıldı. Bununla beraber 1994 yılında İZTO Vakfı Süleyman Taştekin Semt Polikliniği kuruldu.

Vakfımızın 18. dönem Yönetim Kurulu Başkanlığını Mahmut Özgener yürütmektedir. Vakfımız 235 üyesi ile eğitim ve sağlık alanındaki faaliyetlerine devam etmektedir.

İZMİR TİCARET ODASI EĞİTİM VE SAĞLIK VAKFI İKTİSADİ İŞLETMESİ

İzmir Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı tarafından 2011 yılında kurulan İktisadi İşletmemiz, Vakfımız faaliyetlerine maddi destek sağlamak için kurulmuştur.

Eğitim Programları

Eğitim alanlarında çalışmalarımız, kısa ve uzun süreli olarak tasarlanan “Eğitim Programlarımız” ile birlikte genişletilmiştir. Firmalara kalifiye eleman sağlamak ve personel altyapılarını güçlendirmek yanında genç nüfusun istihdam olanaklarını geliştirmek amacıyla sunulan eğitimlerimiz; kendini geliştirmek isteyen, geleceğine yatırım yapmak isteyen tüm katılımcılara açık olarak düzenlenmektedir. Vakfımızın ve İktisadi İşletmemizin yeri olan İzmir Ticaret Odası Binası 6. katında bulunan 2 adet eğitim salonunda ve online olarak yürütülmekte olan eğitim programlarımızın içerikleri konuyla ilgili uzman eğitimciler tarafından hazırlanmaktadır.

Her geçen yıl eğitim programlarımızın çeşitliliği arttırılarak daha geniş kapsamlı eğitim organizasyonları yapılması hedeflenmektedir. Eğitim programlarımızdaki hedef kitlemiz; yeni bir meslek sahibi olmak isteyen, mesleğinde ilerlemek isteyen ve kişisel gelişim sağlamak isteyen bireylerdir.

Personel Belgelendirme Çalışmaları

İlki 2015 yılında yayınlanan tebliğ ile tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfında yer alan 48 mesleğe, mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu getirilmiştir. Takip eden yıllarda yayınlanan tebliğler ile 100’ü aşkın mesleğe belge zorunluluğu getirilmiştir. Nitelikli iş gücünün geliştirilmesinde büyük önem taşıyan bu çalışma İktisadi İşletmemiz tarafından benimsenmiş ve kurumumuz 4 Ekim 2017 tarihinde Yetkilendirilmiş Belgelendirme Kuruluşu olmuştur.

Kurumumuz inşaat alanında; Ahşap kalıpçı, Alçı levha uygulayıcısı, Alçı sıva uygulayıcısı, Betonarme demircisi, Duvarcı, İnşaat İşçisi, İnşaat Boyacısı, İskele Kurulum Elemanı ve Seramik Karo Kaplamacısı mesleklerinde belgelendirme sınavları gerçekleştirmektedir. Bununla birlikte, inşaat sektörüne ek olarak farklı belgelendirme kuruluşları ile işbirliği yaparak İzmir iş dünyasının mesleki yeterlilik belgesi taleplerini karşılamak üzere çeşitli alanlarda sınav çalışmaları gerçekleştirmektedir. Üyelerimizden gelen talepler ve kentimizde oluşan mesleki yeterlilik belgesi ihtiyacı doğrultusunda sınav ve belgelendirme çalışmalarımızın daha da çeşitlendirilmesi planlanmaktadır.

Kırtasiye & Çamaşırhane Hizmetleri

İktisadi İşletmemiz İzmir Ekonomi Üniversitesi içinde kırtasiye ve çamaşırhane hizmeti vermektedir. Verilen hizmet ile hem öğrencilerimize kurumsal ve profesyonel hizmet sağlanmakta hem de elde edilen gelir Üniversitemiz öğrencilerine burs olanağı olarak geri dönmektedir. Kırtasiyemizde öğrencilerin ihtiyaç duyacağı her türlü kırtasiye malzemesi bulunmakta, fotokopi çekimi ile çıktı alımı yapılmaktadır. Yurt binasında bulunan çamaşırhanemiz ise öğrencilerin kampüs hayatını kolaylaştıran bir hizmet olarak sunulmaktadır. Full otomatik olan çamaşırhane jetonları kırtasiyemizde satışa sunulmaktadır.