İzmir Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı

Başkanın Mesajı

Türkiye Cumhuriyeti’nin en köklü odalarından biri olan İzmir Ticaret Odası(İZTO) 1885 yılında kurulmuş, kurulduğu günden itibaren kentin ekonomisini yönlendiren ve geliştiren kurumların başında yer almıştır. Her zaman İzmir’in bir dünya kenti haline gelmesi vizyonu doğrultusunda faaliyetlerini yürüten Odamız, köklü geçmişi ile İzmir’in ve ülkemizin ekonomik gelişimi için çalışmıştır. İzmir Ticaret Odası üyeleri, sadece ticari ve ekonomik faaliyetler ile sınırlı kalmayarak; eğitimden sağlığa, spordan kültüre kadar hayatın her alanında sorumluluğu olduğu bilinciyle, 1988 yılında Vakfımızı kurmuştur.

Türkiye’de Odalar camiasında bir ilk olan Vakfımız, kuruluş tarihinden günümüze kadar çeşitli alanlarda gösterdiği faaliyetler ile kentimize katkı sağlamış, birçok başarılı projeye imza atmıştır. En büyük başarısı ise, kentimizin yıldızı İzmir Ekonomi Üniversitesi’dir. Yenilikçi, geniş vizyona sahip, dünyayı takip eden, evrensel standartlarda eğitim almış gençlerin yetişeceği bir üniversite hayali ile 2001 yılında kurulan üniversitemiz, hem İzmir’in hem de Ege Bölgesi’nin ilk Vakıf Üniversitesi olarak 295 öğrenciyle öğretime başlamış, 20’nci yılında 20 bine yakın öğrencimizi iş yaşamına uğurlamıştır.

Hedefimiz; üniversitemizi daha ileriye taşımak için doğru stratejiler geliştirerek, potansiyelini artırmasını sağlamaktır. İzmir Ekonomi Üniversitesi’ni, liderlik vasıflarıyla donanmış, girişimci ve global düşünebilen nitelikli mezunları ve özgün araştırmalarıyla bilime katkı sağlayan, öncü bir dünya üniversitesi haline getirmeyi hedefliyoruz. Bu hedef doğrultusunda, “değişim” ve “gelişim” için gereken tüm adımları cesurca atacağız.

Bununla birlikte Vakfımız; sadece kurucusu olduğu üniversitenin değil; dünyamızın, ülkemizin, bölgemizin ve İzmir’in ihtiyaçları kapsamında yenilikçi çalışmalara imza atacaktır. Başta Vakıf ve Üniversite Mütevelli Heyet üyelerimiz olmak üzere, İZTO Meclis üyelerimiz, akademisyenlerimiz, çalışma arkadaşlarımız ve öğrencilerimizle elele verip heyecanla ve hızla yeni projeler üreteceğiz. Tüm hedeflerimizi birlikte, yan yana, büyük bir sinerji ile başaracağız.

Saygılarımla,

Mahmut ÖZGENER
Yönetim Kurulu Başkanı