İzmir Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı

İzmirim Kredi kartı

İzmir Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı ile Türk Ekonomi Bankası ile kent kalkınmasına katkı amacıyla hayata geçirdiği “İzmirim Kredi Kartı” projesi ile alışverişte kullanılan bu karttan Vakfımıza fon aktarılması sağlanmış, bu gelir de eğitim, sağlık ve spor çalışmalarına aktarılmıştır. Vatandaşlar bir yandan kartın avantajlarından faydalanırken, sosyal sorumluluk projelerine de imza atılmıştır.

İlk Sosyal Sorumluluk Projemiz için çeşitli kurum ve sivil toplum örgütlerinden oluşturduğumuz Danışma Kurulu’nda önerilen çeşitli projeler içinden “Göz Sağlığı Taraması” seçilerek, 100.000 çocuğumuzun göz sağlığı taraması gerçekleştirilmiştir. Ayrıca 16 çocuk göz ameliyatı olmuş, 6.702 çocukta göz kusurları tespit edilmiş, 632 gözlük verilmiş, tedavileri yaptırılmış ve proje başarı ile tamamlanmıştır.

Bu fonda birikim devam ettiği için 2009 yılında TEB ile yeni bir protokol yapılarak yeni bir sosyal sorumluluk projesi hayata geçirildi. Bu proje kapsamında; İzmir spor kulüplerinin kentimizde yaşayan genç ve çocuklarımız için çeşitli spor dallarında ücretsiz kurslar açtığı, kentimizin sportif faaliyetlerinde aktif yönde katkı sağladıkları ve bu sayede kent ekonomisine fayda sağladıkları tespit edilmiştir. Ayrıca bu kulüplerin İzmir ekonomisi için çok önemli olan süper lige çıkma mücadelelerinin de desteklenmesi amacıyla İzmirim Kredi kartından gelen gelirlerin İzmir Kulüplerine performansa dayalı teşvik sistemi projesi kapsamında kullanılmasını amaçlamıştır. İzmir spor kulüpleri bu kapsamda yeni bir canlanma yaşamıştırlar.

 

2010 -2011 eğitim öğretim dönemini kapsayan projemiz ise “Deniz Görmeyen Çocuk Kalmasın” projesidir. Bu proje ile kentimizin merkez ilçelerinde, özellikle dar gelirli ailelerin çocuklarının okuduğu okullar İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinasyonu ile tespit edilmiştir. Seçilen okullar ile projemiz gerçekleştirilmiştir. Projemizde öğrenciler okullarından alınarak ilk olarak rehber eşliğinde Körfez turu yaptırılıp, ardından İzmir’in en önemli ören yerlerinden olan Agora Ören Yeri gezdirilerek, gezi boyunca öğrencilerimizin her türlü iaşesi de tarafımızca karşılanmıştır. Projemiz ile İzmir’de deniz görmemiş çocuklarımıza hem deniz sevgisini aktarmayı hem de İzmir’i tanıtmayı amaçlayarak İzmir’in geleceği olan 13.000 öğrencimizi körfezle buluşturma mutluluğunu yaşadık.

2011 yılı sonunda “İzmirlim Kredi Kartı” projesi başarıyla tamamlanmıştır.